اخباروگزارش های کارگری 14 بهمن ماه 1402

ا

– شلیک بسوی تجمع کنندگان مالباخته شرکت پیش فروش الماس خودروتاکستان یک کشته و چند زخمی برجا گذاشت

– پنجمین شنبه اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها

– ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع پرستاران دانشگاه‌های علوم پزشکی استان لرستان مقابل استانداری

– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نوش‌آباد  سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 4 ماه همان چندرغاز حقوق

– تجمع اعتراضی جمعی از اهالی سیستان نسبت به خشک شدن کامل تالاب هامون و چاه نیمه ها

– تجمع اعتراضی خانواده های جانباختگان قتل موشکی حکومتی هواپیمای اوکراینی نسبت سفر معاون کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران مقابل دفتر سازمان ملل در تهران

– روز شمار اعتصاب غذای غلامرضا غلامی کندازی

بیست و دومین روز از اعتصاب غذای فعال صنفی معلمان فارس

– کارگران گروه ملی فولاد: کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز هیچ نماینده ای نداشته و هیچ شخصی را نیز بعنوان نماینده قبول ندارند و تمام تصمیمات اتخاذی در این شرکت همانند قبل بر اساس خرد و تصمیم گیری جمعی خواهد بود.

–  صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

پیام‌های همبستگی که در اعتصاب‌های دوره‌های اخیر چه به شکل رسمی و آنهایی که برایمان ارسال شده گسترده و همدلانه و نشان‌دهنده زمینه‌های اتحاد در جنبش کارگری است.

– عدم پذیرش در دانشگاه فرهنگیان آرینا ادوایی، دانش‌آموز سروآبادی علی‌رغم کسب رتبه ۲۳۹ کنکور سراسری

– حذف و تعلیق هزاران نفر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به بهانه مشکلات گزینشی

– تعلیق دست کم پنج دانشجوی دانشگاه سوره برای ترم جدید.

– جان باختن 2 کارگریک گلخانه پاسارگاد براثر گازگرفتگی

– آکسیون  در کلن آلمان علیه نژاد پرستی ،حزب دست راستی و نئوفاشیستها

حضور جمعی از ایرانیان در آکسیون با شعارهای نه به اعدام و نه به حکومت‌های توتالیتر

*******

*شلیک بسوی تجمع کنندگان مالباخته شرکت پیش فروش الماس خودروتاکستان یک کشته و چند زخمی برجا گذاشت

جمعه شب (13 بهمن)،جمعی از مالباختتگان شرکت پیش فروش الماس خودروتاکستان دست به تجمع مقابل یکی از مدیران این شرکت زدند وبراثر شلیک یکی از منسوبین این شرکت بسوی تجمع کنندگان یکنفر جان خودرا ازدست داد وتعدادی زخمی شدند.

*پنجمین شنبه اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها

روز شنبه  14 بهمن برای پنجمین هفته متوالی،کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی(  پالایشگاه های پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم و دوازدهم پارس جنوبی) برای اعتراض نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات و عدم تحقق وعده ها دست به تجمع زدند.

در همین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث، پشتیبانی، اداری و رانندگان شرکتهای پیمانکاری مجتمع گاز پارس جنوبی

شنبه ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۲

همکاران مان با وجود کارشکنی های مدیریت و حراست مجتمع گاز، در پالایشگاه های پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم و دوازدهم تجمعات خود را طبق برنامه قبلی و هماهنگ برگزار کردند.

اهم مطالبات کارگران در مجتمع گاز پارس جنوبی، حذف شرکتهای پیمانکاری، اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، بهره مندی از گاز-بن کارت، ایجاد شرایط مرخصی ۲ به ۲ برای رانندگان و افزایش دستمزدها می‌باشد.

همکاران مان در پارس جنوبی خطاب به سایر کارگران ارکان ثالث و پیمانکاری نفت اعلام نمودند در روزهای آینده همچنان بر روند تجمعات خود اصرار داشته، قطعاً با گسترش اعتراضات در پاسخگو نمودن مدیران و مسئولان از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند نمود.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) در کنار همه همکاران، کارگران ارکان ثالث و پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری، کارگران سایر بخشهای نفت را به پیوستن به تجمعات هفتگی نفت فرامیخواند.

*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع پرستاران دانشگاه‌های علوم پزشکی استان لرستان مقابل استانداری

روز چهارشنبه 14 بهمن، اعتراضات دامنه دار پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع پرستاران دانشگاه‌ علوم پزشکی استان لرستان مقابل استانداری ادامه یافت.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نوش‌آباد  سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 4 ماه همان چندرغاز حقوق

روزشنبه 14 بهمن، کارگران شهرداری نوش‌آباد برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 4 ماه همان چندرغاز حقوق دست به تجمع مقابل شهرداری این شهردراستان اصفهان زدند.

*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی سیستان نسبت به خشک شدن کامل تالاب هامون و چاه نیمه ها

جمعی از اهالی سیستان به مناسبت روز جهانی تالاب در تالاب هامون،برای اعتراض به خشک شدن کامل تالاب هامون و چاه نیمه ها دست به تجمع در تالاب خشکیده هامون زدند.

*تجمع اعتراضی خانواده های جانباختگان قتل موشکی حکومتی هواپیمای اوکراینی نسبت سفر معاون کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران مقابل دفتر سازمان ملل در تهران

روزشنبه 14 بهمن،حمعی از خانواده های جانباختگان قتل موشکی حکومتی هواپیمای اوکراین یبرای اعتراض به  سفر معاون کمیسریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به ایران مقابل دفتر سازمان ملل در تهران تجمع کردند.

فیلم ها وگزارش های منتشره درشبکه اجنماعی از درگیری نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت برای ممانعت از ادامه این تجمع اعتراضی می باشد.

*روز شمار اعتصاب غذای غلامرضا غلامی کندازی

بیست و دومین روز از اعتصاب غذای فعال صنفی معلمان فارس

از ما بترسید

ما خوابهای خوشتان را آشفته می کنیم

از ما بترسید

زیرا اندیشه های ما را نمی توانید به بند بکشید

اندیشه های ما از دیوارهای زندان خواهد گذشت

صدایشان باشیم

غلامرضا غلامی کندازی

محمدعلی زحمتکش

ایرج رهنما

افشین رزمجویی

فراموش نخواهید شد

لحظه به لحظه با شما هستیم

انجمن صنفی معلمان فارس

*کارگران گروه ملی فولاد: کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز هیچ نماینده ای نداشته و هیچ شخصی را نیز بعنوان نماینده قبول ندارند و تمام تصمیمات اتخاذی در این شرکت همانند قبل بر اساس خرد و تصمیم گیری جمعی خواهد بود.

ا سلام خدمت همکاران محترم

قبلاً از این رسانه اعلام کرده بودیم که توافق فی مابین کارفرما و به اصطلاح نماینده کارگران را غیر قابل قبول بوده و پرسنل شریف گروه ملی آن را به شدت رد میکنند. اینبار علاوه بر تاکید بر رد توافق کذایی ترکمن چای گروه ملی ، اعلام میداریم منتصبین علی محمدی با عنوان نماینده کارگران به هیچ عنوان نماینده قشر زحمتکش کارگر نیستند و آنان ثابت کردند که در واقع نماینده کارفرما هستند نه کارگر. بنابراین دوباره از همین رسانه اعلام میکنیم که کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز هیچ نماینده ای نداشته و هیچ شخصی را نیز بعنوان نماینده قبول ندارند و تمام تصمیمات اتخاذی در این شرکت همانند قبل بر اساس خرد و تصمیم گیری جمعی خواهد بود.

نکته که جالب توجه بوده و با همکاران درمیان میگذاریم ، گزارشات مدیر روابط  عمومی و بین الملل رکورد شکنی ها و تولیدات و نمایشگاههای آنچنانی در کیش و تهران و سفرهای حضرات از جیب کارگر و کسب لوح تقدیرهای مدیران نمونه در سطح استان و کشور است. آنهم در شرکتی که با وجود قطاری از عناوینی که ذکر شد حدود دو سال است کارگرانش از پاداش های انگیزشی از قبیل هدایای مناسبت ها و یا حتی ارزاقی در ماه رمضان محروم هستند و تنها شاهد بزل و بخشش این پاداش ها در شرکت های مشابه و همجوار هستند. آقای مدیر نمونه بفرمایند وقتی به اندازه تولید یک لوله بودجه جهت رفاه کارگر ندارند ، بر چه اساسی بعنوان مدیر نمونه انتخاب شدند؟

کلام آخر با یگان ها و ارگان های امنیتی است که زمانی که خشم کارگر از شدت فشارهای سرکوب شده  درونی فوران می‌کند همانند اجل معلق با تمام نیروهای هوایی و دریایی و زمینی بر سرکارگر آوار میشوند ، که چرا پول‌ حقوقی که بصورت  امانت در دستان مینو طالبی و علی محمدی است به شکل عدم پرداخت اقساط خیانت در امانت میشود و به همین خاطر دیگر هیچ فروشگاهی  حاضر به ارائه خدمات به پرسنل گروه ملی نمی باشد همانند حق بیمه ای که بدون پرداخت به بیمه از فیش حقوق کارگر کسر میگردد ، نه مینو خانم و نه علی آقا مورد بازخواست قرار گرفته و به هیچ کس پاسخگو نیستند. کدام رانت و قدرتی چنان هوای این دو نفر را دارد که ارتکاب تخلف در شرکت گروه ملی تبدیل به یک روال عادی شده است.

*صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

پیام‌های همبستگی که در اعتصاب‌های دوره‌های اخیر چه به شکل رسمی و آنهایی که برایمان ارسال شده گسترده و همدلانه و نشان‌دهنده زمینه‌های اتحاد در جنبش کارگری است.

 به ویژه در اعتصاب اخیر ما به لیستی از حمایت‌گران و متحدین برمی‌خوریم که به شکل‌های مختلف با کارگران گروه ملی همراهی کردند:

مردم اهواز که در کف خیابان کنار ما و در صف کارگر ایستادند، نوشته‌هایی که با عنوان کارکنان ارکان ثالث بدست ما رسید، پیام‌هایی را هم از پرستاران مازندران دریافت کردیم با این مضمون که شجاعت پرسنل گروه‌ملی را سرلوحه خود قرار داده‌اند و همینطور شورای صنفی تشکل‌های فرهنگیان ایران که در بخشی از پیام معلمان نوشت کارگران فولاد خیابان‌های شهر را با شعارهای پیشروانه و هوشمندانه به مردم برگرداندند. جمعی از کارگران ذوب‌آهن اصفهان و تعدادی از کارگران نیشکر هفت تپه را شاهد بودیم از برادران خود در اهواز حمایت کردند ، بازنشستگان معترض و محترم که دردها و شعارهای مشترک را دیدند و اعتصاب‌کنندگان در کردستان به اعتصاب قدرتمند گروه‌ملی افتخار نمودند. به این موارد اضافه می‌کنیم پشتیبانی که از طرف دیگر گروه‌های کارگری و رسانه‌های مستقل و برخی از هنرمندان انجام گرفت.

صدای مستقل گروه ملی فولاد در اهواز از تمام کارگران و انسان‌های شریف و حق‌طلب که نوری در دل شب سیاهند و ما را برای استمرار در مطالبه‌گری همراهی می‌کنند  تشکر می‌کند و پیام کارگران مستقل گروه ملی فولاد را با صدای حقیقی و آزاد به نشانه همبستگی متقابل اظهار می‌دارد.

*عدم پذیرش در دانشگاه فرهنگیان آرینا ادوایی، دانش‌آموز سروآبادی علی‌رغم کسب رتبه ۲۳۹ کنکور سراسری

صحبت‌های آرینا و پدرش بار دیگر بر بی‌عدالتی آموزشی صحه گذاشت؛ ایشان بعد از سه سال تلاش بی‌وقفه و کسب صلاحیت علمی، علی‌رغم مواجهه با تمامی جنبه‌های  ناعدالتی آموزشی، عدم دسترسی به هیچ‌گونه کتب، آزمون و کلاس‌های کنکور، توانست رتبه‌ی سه رقمی در کنکور کسب کند اما همچنان از دست‌یابی به هدف خود بازماند.

آنچه در اینجا اهمیت دارد بی‌قانونی و بی‌عدالتی در شیوه‌ی مصاحبه و تایید صلاحیت دانش‌آموزان برای دانشگاه فرهنگیان است.

با توجه به کارنامه‌ی آرینا، ایشان نمره علمی لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان را کسب کرده و  نیز تمام فاکتور و توانایی‌های تعیین شده برای معلم شدن را دارا می‌باشد.

آنچه که بسیار حائز اهمیت است عدم شفافیت و عینی نبودن ملاک‌های پذیرش دانشگاه فرهنگیان است؛ ضروری است که جامعه نسبت به آن بی‌تفاوت نباشد تا حق چنین دانش‌آموزانی پایمال نشود.

دانش‌آموزانی از جمله آرینا از دو جنبه مورد ظلم واقع شده‌اند؛ اولا ستم جنسی، که با وجود کسب نمره‌ی علمی و رتبه‌ی سه رقمی در کمترین امکانات ممکن، همچنان نتوانست به دانشگاه فرهنگیان وارد شود، در حالیکه دانش‌آموزان پسر با نمره علمی کمتر از آنچه آرینا کسب کرده است، وارد دانشگاه فرهنگیان شده‌اند. دوما ایشان ملاک علمی لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان را کسب کرده است. ایشان نمره علمی ۹۰۰۰ هزار را کسب کرده، اما هیئت مصاحبه بدون ارائه مستندات عینی ایشان را رد کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از سویه‌ی دیگر این مسئله، عدم پاسخگویی متولیان امر به پیگیری آرینا و خانواده‌ی ایشان بشدت معترض بوده و نسبت به این تظلم و حق‌خواهی ایشان ساکت نخواهد ماند و نیز امیدوار است فعالین صنفی استان کوردستان و ‌نیز سطح کشور، این دانش‌آموز و دیگر موارد اینچنینی را در احقاق رسیدن به هدف و حق خود یاری دهند.

*حذف و تعلیق هزاران نفر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به بهانه مشکلات گزینشی

در اقدامی بی‌سابقه در آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش (آموزگاری و دبیری) در سال ۱۴۰۲ نزدیک به ۳ تا ۶ هزار نفر ردِ گزینشی شدند. آموزش و پرورش آمار دقیقی اعلام نکرده و موضوع در سکوت خبری باقی مانده است.

نتایج این آزمون‌ها اواخر شهریور و اوائل مهر‌ماه اعلام شد و تاکنون این افراد که با پرونده‌های کد ۱۹ شناخته می‌شوند در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بیشتر این افراد نمره‌های بالایی در آزمون کسب کرده‌ و آموزش و پرورش نتوانسته آنها را مردود نهایی اعلام کند. هیچگونه اطلاع‌رسانی درمورد وضعیت آنها صورت نگرفته و نهایتا بعد از یک تا دو ماه به گزینش فراخوانده شده و علت درج کد ۱۹ در پرونده، به آنها اعلام شد.

نماز قضا، حضور کمرنگ در جماعت و جمعه و راهپیمایی‌ها، حضور کمرنگ یا عدم حضور در انتخابات، پست سیاسی در فضای مجازی، حجاب و ضعف احکام از جمله دلایل درج کد ۱۹ عنوان شده‌است.

با توجه به زمانبر بودن، عدم پاسخگویی و بلاتکلیفی، بسیاری از داوطلبین و خانواده‌های آنها از پیگیری و مراحل دیگر پروسه‌ی عجیب و غیرعادلانه‌ی پرونده‌های کد ۱۹ منصرف شده‌اند.

در تمام این مراحل آنچه که از داوطلبین خواسته شده اینکه باید بتوانند وانمود کنند که به شعائر دینی و سیاسی حکومت بسیار پایبندند.

سعی وزارت آموزش و پرورش بر انحصاری کردن حضور طبقه‌ای خاص به عنوان معلم، بدون در نظر گرفتن مهارت‌های تخصصی این شغل و پایین آوردن سهم نمرات آزمون با رد صلاحیت گزینشی بسیاری از داوطلبین، به افول هر چه بیشتر این نهاد منجر خواهد شد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*تعلیق دست کم پنج دانشجوی دانشگاه سوره برای ترم جدید.

براساس اطلاعات رسیده، در ادامه سرکوب دانشجویان دانشگاه سوره نیز قبل از روز چهارده بهمن که زمان آغاز انتخاب واحد دانشجویان این دانشگاه است، حداقل پنج دانشجو را تعلیق و حق تحصیل آنها برای ترم آینده را سلب کرده است.

این تعلیقها مطابق رویه غیر قانونی‌ اخیر که در دانشگاه‌های کشور باب شده‌است بدون برگزاری کمیته انضباطی و طی شدن رویه قانونی انجام و دانشجویان با تماس معاونت فرهنگی دانشگاه تنها برای دریافت حکم تعلیق خود فراخوانده شده‌اند

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن 2 کارگریک گلخانه پاسارگاد براثر گازگرفتگی

دوکارگر22 و60  ساله حین استراحت در گلخانه شهرستان پاسارگاد در استان فارس بر اثر نشت گاز وسیله گرمایشی مورد استفاده، دچار گازگرفتگی  و مسمومیت شدند و جان خود را از دست دادند.

*آکسیون  در کلن آلمان علیه نژاد پرستی ،حزب دست راستی و نئوفاشیستها

حضور جمعی از ایرانیان در آکسیون با شعارهای نه به اعدام و نه به حکومت‌های توتالیتر

روزشنبه 3 فوریه 2024، درکلن ،آکسیونی علیه آ _اف _ د( afd) حزب دست راستی ،نئوفاشیستها و علیه راسیسم درکلن همزمان با برخی شهرهای دیگر در آلمان از جمله برلین برگزار شد.

در کلن با وجود بارندگی و آغاز روزهای کارناوال حدود ششصد نفر در این آکسیون شرکت کرده بودند.

 برگزارکنندگان با سخنرانی های کوتاه ، با بستن زنجیره ای از شرکت کنندگان ، اعتراض خود را به رشد روز افزون نئو فاشیسم در آلمان و اروپا اعلام کردند و خواهان بیداری ومقابله مردم علیه آنان شدند.

 جمعی از ایرانیان نیز که حضور فعال در این آکسیون داشتند ،با شعار نه به اعدام ،نه به حکومت‌های توتالیتر حکومت اسلامی را فرزند کوچک فاشیسم دانسته، خواهان همبستگی و همگامی شرکت کنندگان با مبارزات مردم ایران. شدند .

akhbarkargari2468@gmail.com

About admin

Check Also

اخبار و گزارش های کارگری 28 تیر ماه 1403

اخباروگزارش های کارگری 28 تیرماه 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *