اخبار و گزارشات کارگری ٣ بهمن ماه ١٤٠٢

اخباروگزارش های کارگری 3 بهمن ماه 1402

– نه به اعدام

اذان مرگ، به صدا در آمد

سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع در استان های

تهران(شهرتهران، مقابل صندوق بازنشستگی کشوری )،

یزد(شهریزد مقابل مقابل سازمان برنامه و بودجه  )

و

خوزستان و کرمانشاه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری در شهرهای اهواز و کرمانشاه

چهارمین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند

– تجمع همبستگی کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری با تجمعات هفتگی اعتراضی کارگران نفت مقابل ساختمان مرکزی شرکت

– از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران چه خبر؟

– اعتراض اهالی منطقه مرزی قطور نسبت به جلوگیری از تجارت چمدانی با تجمع درگمرک رازی خوی و پهن کردن سفره خالی

– اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی های برون شهری زابل نسبت به مشکلات معیشتی وشغلی

– روز شمار اعتصاب غذای  غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما

یازدهمین روز از اعتصاب غذای دو فعال صنفی معلمان فارس

– بیانیه سندیکاهای کارگری سوئد-ایران

در جهت نجات معلمین مبارز در بند ایرج رهنما و غلامرضا غلامی کنداری

– بیانیه کانون صنفی معلمان ایران(تهران) به مناسبت روز جهانی آموزش

– آزادی موقت محمد شباهتی

– جان باختن 29 کارگر در استان اردبیل براثرحوادث کاری طی 9 ماهه امسال – افزایش 34 درصدی نسبت به کل سال گذشته

– جان باختن یک کارگر جوان در ارومیه‌ بر اثر سقوط از ارتفاع

– بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران اینبار مصدومیت تعدادی از کارگران شهرک صنعتی کاوه ساوه

*******

*نه به اعدام

اذان مرگ، به صدا در آمد

محمد قبادلو جوان ۲۲ ساله بیماری بود که در اعتراضات ۱۴۰۱ دستگیر و در یک پرونده ناتمام به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او امروز سوم بهمن در میان بهت مردم اجرا گردید.

امروز هم‌زمان حکم  اعدام فرهاد سلیمی زندانی عقیدتی هم اجرا شد

به همه مادران دادخواه و داغدار تسلیت

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع در استان های

تهران(شهرتهران، مقابل صندوق بازنشستگی کشوری )،

یزد(شهریزد مقابل مقابل سازمان برنامه و بودجه  )

و

خوزستان و کرمانشاه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری در شهرهای اهواز و کرمانشاه

شعارها:

« فقط کف خیابان به دست میاد حق مان»

«نه تسلیم سازش گرفتن حقمون»

«تاکی شرمندگی یا مرگ یا زندگی»

«اتحاد اتحاد علیه فقر وفساد»

« از بس دروغ شنیدیم ما دیگه رأی نمیدیم»

«عزا عزاست امروز روز عزاست امروز حقوق بازنشسته زیر عباست امروز»

«شورای عالی خیانت نکن اینبار»

«دشمن ما همینجاست دروغ میگند آمریکاست»

«دوت خیانت می کند مجلس حمایت می کند»

«قانون کی شکسته دولت ورشکسته»

«رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو»

«ننگ ما ننگ ما صدا وسمای ما»

«از خوزستان تا تهران ننگ برمدیران»

«حسین حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون

«گرانی تورم بلای جان مردم»

«حقوق بازنشسته فقط برا یه هفته»

«نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»

«درمان رایگان حق مسلم ماست»

تصاویر:

اهواز:

تهران:

کرمانشاه:

گزارش میدانی از سومین تجمع مشترک بازنشستگان استان کرمانشاه

امروز سه شنبه ۳ بهمن ۴۰۲ ساعت ۱۰ صبح سومین تجمع مشترک بازنشستگان کرمانشاه طبق فراخوان قبلی برگزارشد حضور پرشور و باشکوه  بازنشستگان از ابتدای شکل گیری تجمع بطور محسوسی مشاهده  ماموران لباس شخصی بین جمعیت وول میخوردن، اما تجمع کنندگان با صلابتی مثال زدنی و شعارهای کوبنده از جمله:

اتحاد، اتحاد ،علیه فقر وفساد

فقط کف خیابان بدست میاد حقمان،

از بس دروغ شنیدیم ما دیگه رأی نمیدیم فضا را کاملا در اختیار داشتند.

چندین سخنران از طرف بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی سخنانی  علیه فقر ، فساد، سرکوب و همچنین حقوق های چند برابر زیر خط فقر و  درمان پر هزینه و نابسامان  و بیکاری فرزندان ایراد نمودند.

یکی از سخنرانان درخواستش از سایر بازنشستگان خانه نشین در پی طرح” فقر خیابان” این بود که شما که از فقر مینالید در خانه ننشینید و برای اینکه فریادهایمان ماحصلی داشته باشد در تجمعات پیش رو بیایید که تنها قدرت ما همین اجتماعات ماست.

در بخشی دیگر از سخنان خطاب به نمایندگان در شورای عالی کار هشدار داده شد که اگر همچون سال گذشته پای مصوبه ی نا متناسب با سبد واقعی معیشت و ضد کارگری را امضا نمایید خیانت محسوب می‌شود و بهیچوجه  نمایندگان ما نیستید؛ چون امسال در پی رد شکایت کارگران در دیوان عدالت اداری، دیوان گفته بود اگر نمایندگان کارگران در شورای عالی کار پای مصوبه را امضا نمی‌زدند شکایت شما کارگران علیه دستمزد سال ۴۰۲  قابل پیگیری بود.

ضمنا  اشعار طنزگونه ای در مورد معضلات استان و شرایط زندگی بازنشستگان از طرف شعرای بازنشسته ی علوم پزشکی و کشوری قرائت شد.

در ادامه از جمله شعارها یی که سر داده شد “آقازاده آمریکا،  فقرش شده مال ما” بود و همچنین سخنان و فریادهایی در حمایت تمام قد از معلمان ، کارگران و دانشجویان زندانی در مقابل استانداری طنین انداز شد.

در این بین تابلوی سر در استانداری بخاطر عدم انعکاس در تصاویر و کلیپ های ما، به یکباره خاموش شد.!!!

سخنران دیگری بیان کرد که توقع داشتیم استاندار یا معاونش به میان ما می آمدند که مطالبات را بشنوند و به گوش تهران برسانند حالا که نیامدند استاندار ما نیستند!

در خاتمه قطعنامه پایانی توسط یکی از زنان مطالبه گر قرائت و هر بند آن با تشویق تجمع کنندگان همراه بود و بارها مصرانه فریاد سر داده شد :

تا حق خود نگیریم /

از پای نمی نشینیم‌ /

برگرفته از کانال انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه

قطعنامه پایانی تجمع  بازنشستگان استان کرمانشاه ، 3 بهمن ماه 1402

متاسفانه اجرای سیاستهای اقتصادی دولت؛ معیشت را آنچنان برای آحاد مردم خصوصا دستمزدبگیران ، سخت تر کرده که باید عنوانی فراتر از خط فقر بر آن نهاد .

مزید بر سیاستهای اقتصادی، سیاستهای مالیاتی دولت است که بجای گرفتن مالیات ازنهادها و موسساتی که  دارای سرمایه های عظیم وثروت های کلان هستند و از پرداخت مالیات معافند ، می خواهد کسری بودجه خود را با افزایش بی رویه و غیر معقول مالیاتها و بردن دست در جیب مردم زحمتکش جبران نماید .

ماحصل تمام این سیاستها ، بیکاری گسترده  ، تورم سرسام آور ، پولی شدن آموزش و پرورش ، نابسامانی درمان ، بی مسکنی و اجاره های سنگین است که  نفس مردم را به شماره انداخته و خیل عظیم کودکان کار ،  پدیده زشت زباله گردی ، عدم امکان ازدواج و تشکیل خانواده برای جوانان ، آمار بالای طلاق و از هم گسیختگی بنیان های خانواده ، رواج  خشونت ، عصبیت و پایین آمدن آستانه تحمل جامعه  و در یک کلام عدم توجه به منزلت و  کرامت انسانها ، از نمودهای عینی آن است .

لذا ما بازنشستگان صندوق های مختلف کشور  مطالبات عاجل و فوری که در شرایط فعلی قابل تحقق است راخواستار یم:

۱- تامین  معیشت و درمان جامعه حقوق بگیر و بازنشستگان که به مدت ۳۰ سال بیمه پردازی کرده اند ، مطابق با استانداردهای یک زندگی در خور انسان  و نیز  تامین ملزومات زندگی شرافتمندانه برای اقشار نیازمند و اسیب پذیر و فاقد شغل از محل درامدهای عمومی .

۲- سپردن اداره امور صندوق های بازنشستگی بدست خود بازنشستگان به عنوان صاحبان اصلی سرمایه های این صندوق ها و کوتاه نمودن دست دولت و سایر مراکز قدرت از صندوق های بازنشستگی .

۳-تامین آموزش رایگان مطابق (بااصل۳۰ قانون اساسی) و درمان رایگان (مطابق باماده۸۵ ق م خ ک)   مطابق با استانداردهای روز دنیا برای کلیه آحاد مردم و خارج نمودن این دو مقوله از زیر سیطره روابط پولی و بازار

۴- با توجه به اینکه کودکان سرمایه های انسانی آینده کشورند ، عدم دخالت و کوتاه نمودن دست نهادها و افراد غیر متخصص از آموزش و پرورش و سپردن اداره امور و سیاست گذاری های آموزشی بدست نیروهای متخصص و معلمان زحمتکش.

۵- ما بازنشستگان، زمزمه افزایش تحقیر آمیز 20 در صدی حقوق ها از سوی دولت را در شرایط تورم های بالای ۱۰۰ و ۲۰۰ درصدی در بسیاری از اقلام کالاهای اساسی که ماحصل سیاستهای اقتصادی همین دولت است را ، توهین به کرامت انسانی خود دانسته و خواستار تعیین حقوق ها مطابق هزینه های واقعی سبد معیشت و مطابق با نرخ واقعی  تورم که در قانون اساسی و  مواد ۱۲۵ ( ق م خ ک ) و ماده ۹۶ تامین اجتماعی و ۸۹ صندوق مخابرات و نیز مواد قانونی مربوط به سایر صندوق ها به صراحت آمده است میباشیم  و تاکید مینماییم  تا حق خود نگیریم ، از پای نمی نشینیم!

بازنشستگان مطالبه گر استان کرمانشاه

*چهارمین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند

روز سه شنبه 3 بهمن برای چهارمین هفته متوالی، جمعی از اهالی اراک برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند دست به  راهپیمایی در خیابان امیرکبیر و تجمع  در میدان شهدا این شهرستان در استان مرکزی زدند.

*تجمع همبستگی کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری با تجمعات هفتگی اعتراضی کارگران نفت مقابل ساختمان مرکزی شرکت

در اتحاد و همبستگی با تجمعات هفتگی اعتراضی کارگران نفت، صبح امروز جمع زیادی از کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری در مقابل ساختمان مرکزی شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

این کارگران در شعارهای خود بر حذف کامل شرکتهای پیمانکاری تامین نیروی انسانی تاکید نمودند.

مهمترین خواسته های دیگر این کارگران، بازنگری، اصلاح و اجرای دقیق طرح طبقه بندی مشاغل، بهره مندی از نفت کارت و بن کارت، رسیدگی به شرایط ناایمن محیط های کاری و شرایط رفاهی ضمن کار و… می‌باشد.

همچنین کارگران ملی حفاری با برگزاری تجمعاتی در دکل‌های ۲۵، ۳۷، ۳۸، ۴۵ و کارکنان خدماتی دکل ۸۱ با سایر همکاران خود اعلام همبستگی نمودند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی از اعتراضات به حق کارگران نفت، سایر بخشهای کارگری را به اتحاد و همبستگی و مشارکت در اعتراضات هفتگی نفت فرامیخواند.

سه شنبه ۳ بهمن ۱۴۰۲

*از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران چه خبر؟

1- صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

آغاز دور دیگری از اعتصاب در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

به دنبال عدم تحقق وعده های مدیریت شرکت در اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، امروز سه شنبه سوم بهمن ماه، با شروع اعتصاب کلیه خطوط تولیدی در گروه ملی فولاد متوقف شد.

این اعتصاب تا روز شنبه ادامه خواهد داشت و هیچگونه فعالیتی اعم از تولید، تخلیه مواد اولیه و نیز بارگیری محصول صورت نخواهد گرفت.

در صورت عدم اقدام موثر مدیریت در اجرای طرح، روزشنبه در مورد چگونگی و شکل ادامه اعتصاب تصمیم گیری جمعی خواهد شد.

روز شنبه مدیریت شرکت تقاضای دو روز مهلت کرده بود که با پایان این مهلت در روز دوشنبه، مجددا مدیریت شرکت یک روز دیگر نیز فرصت خواست که در نتیجه و با توجه به عدم جدیت کارفرما و مدیرعامل در اجرایی شدن طرح مذکور و وقت کشی های مستمر، تصمیم به اعتصاب گرفته شد.

2- کارگران گروه ملی فولاد:

نتیجه اعتماد به مسئولین بانکی که برای جلوگیری از دزدیده شدن خودکار ارزان قیمت آن را با نخ می‌بندند را دیدیم و لمس کردیم. بارها هشدار داده بودیم که نباید قبل از لمس نتیجه مورد انتظار فریب وعده های دروغ را خورد. امیدواریم که امروز همه همکاران به اقناع کامل رسیده باشند که وعده های موعود از سوی مسئولین ، سرابی بیش نبوده و برای یافتن آب باید با دست و پنجه قلب زمین را شکافت و لازمه این امر اراده ای آهنین است. اراده ای که باید در وجود تک تک پرسنل این شرکت بدرخشد و با اتکا بر این اراده جمعی به سوی  هدف تعیین شده گام برداشت.ولی متاسفانه تزلزل در همین اراده باعث شد تا مسئولین بانک ناملی وقت بیشتری برای شانه خالی کردن از مسئولیت وانهاده به آنها پیدا کنند.

آقایان نماینده زمانی که بعنوان نماینده کارگران انتخاب شدید انتظار می‌رفت که بعنوان نماینده برای دفاع از حقوق همکاران خود از تمام وجود مایه بگذارید. قرار بود با آگاهی از خطراتی از قبیل تهدید و تطمیع از سوی مسئولین ، حافظ حق و حقوق همکاران خود باشید، ولی ظاهراً رسالت اصلی خود را فراموش کرده و به نقش  پیک و نامه رسان بین پرسنل و مسئولین اکتفا کرده اید. ما نیازمند سربازی فدایی در مسیر دفاع از حقوق کارگران گروه ملی بودیم. پس از این همه کش و قوس های پیاپی و جلسات متعدد در ارگان های مختلف با آخرین پیشنهاد مبنی بر جلسه در استانداری که توهینی عریان و علنی به شعور کارگر بود احساس خشم و شرم نکردید که اینگونه به شما توهین میشود؟ اصلا این مسئله چه ربطی به استانداری دارد و چند بار دیگر باید در استانداری مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد؟ وقتی آقایان مسولان بانک ملی و استانداری به  پیشنهادات منطقی کارگران جهت بهبود معیشت و آسايش و رفاه ما توجهی ندارند و زیر میز مذاکرات می زنند و می خواهند که فقط حرف خودشان بر کرسی بنشانند مذاکره دیگر فایده ای ندارد و نتیجه آن فقط بازی دادن نماینده کارگران خواهد بود . همیشه رمز موفقیت ما اتحاد و همبستگی بوده و هر کس با هر عنوان شغلی به فکر معیشت خود و خانواده اش باشد همگام و هم یار همکاران خود خواهد بود و با همفکری و هم اندیشی تصمیمی درستی خواهیم گرفت.

*اعتراض اهالی منطقه مرزی قطور نسبت به جلوگیری از تجارت چمدانی با تجمع درگمرک رازی خوی و پهن کردن سفره خالی

روزسه شنبه 3 بهمن،جمعی از اهالی منطقه مرزی قطور دراستان آذربایجان غربی با تجمع  با تجمع در گمرک رازی شهرستان خوی و پهن کردن سفره خالی اعتراضشان را نسبت به جلوگیری از تجارت چمدانی بنمایش گذاشتند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:از حدود دو ماه پیش، ماموران گمرک از تجارت چمدانی مرزنشینان جلوگیری کرده و با این کار چرخ اقتصادی مردم منطقه فلج شده است.

*اعتصاب وتجمع رانندگان تاکسی های برون شهری زابل نسبت به مشکلات معیشتی وشغلی

روز سه شنبه 3 بهمن، رانندگان تاکسی های برون شهری زابل برای اعتراض به مشکلات معیشتی وشغلی دست به اعتصاب وتجمع زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی؛رانندگان تاکسی های برون شهری زابل در اعتراض به قیمت ها، صورت وضعیت، مالیات، عوارض، حق بیمه و حق انجمن با پارک کردن خودروهای خود اعتصاب کردند.

این رانندگان می گویند وضعیت معیشت آنها و نبود ساز و کار مناسب برایشان، شرایط زندگی را برایشان سخت کرده و مسئولان نسبت به این موضوعات بی تفاوت هستند.

*روز شمار اعتصاب غذای  غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما

یازدهمین روز از اعتصاب غذای دو فعال صنفی معلمان فارس

ای زمستان! ای بهار

بشنوید از این دل تا جاودان امیدوار :

گریه امروز ما هم،

ارغوان خنده می آرد به بار!

جان غلامرضا غلامی کندازی و ایرج رهنما در خطر است.

صدایشان باشیم

ایرج رهنما نیز مانند غلامرضا غلامی کندازی همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد.

ٱیا صدایی رساتر از این فریاد هم وجود دارد.

غلامرضا غلامی کندازی

محمدعلی زحمتکش

ایرج رهنما

افشین رزمجویی

فراموش نخواهید شد

لحظه به لحظه با شما هستیم

انجمن صنفی معلمان فارس

*بیانیه سندیکاهای کارگری سوئد-ایران

در جهت نجات معلمین مبارز در بند ایرج رهنما و غلامرضا غلامی کنداری

شورای هماهنگی تشکلات صنفی معلمان ایران  در اطلاعیه ای که به تاریخ ۱۹ ژانویه۲۰۲۳ انتشارداده است از تمام نهادی بین الملی خواستار آزادی و حمایت بین اللملی  در محکوم کردن، دستگیری غیرقانونی و محکومیت های غیر تصور نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران شده است.

سندیکاهای کارگری سوئد-ایران ضمن محکوم کردن و صدور این احکام‌ غیر قانونی و ظالمانه این نهادهای قضایی و امنیتی خواستار آزادی بلافاصله و بدون قید و شرط این دو معلم مبارز میباشید.

ایرج رهنما و غلامرضاغلامی کنداری در روند مبارزات حق طلبانه و برای رسیدن به خواستهای بحق خود تمام راه های قانونی و مورد تصویب  و تائید خود نظام جمهوری اسلامی را طی کرده بودند به ۵ سال و ۱۱ سال زندان  ظالمانه  و غیر انسانی محکوم شده اند. طبق اخبار رسیده حکم زندان این دو معلم در دیوان عالی کشور نقض شده و نامه آن نهاد نیز مدتی است که به دادگستری شیراز ابلاغ شده . بعبارت دیگر اجرای آن به معنای آزادی این دو معلم تا تعیین تکلیف در شعبه هم عرض میباشد.

در اعتراض به این همه ناعدالتی  و سنگ اندازی های شبه قانونی نهایتا این دو معلم مبارز نسبت به تصمیم این نهاد های قضایی و امنیتی از ۹ روز پیش دست به اعتصاب غذای خشک زده اند و اکنون در شرایط بسیار خطرناک جسمی قرار دارند.

رژیم جمهوری اسلامی در طول این سال‌ها بویژه در رابطه با مبارزات حق طلبانه معلمان و کارگران از تمام شیوه های ممکن از قبیل: دادگاهای غیر علنی، زندان، تبعید، ممنوع خروج از کشور ،اخراج، قطع رتبه وحتی شلاق … که بازدارنده باشد مورد استفاده قرارداده اند.

آنچه که مسلم است که این رژیم سرکوبگر هیچ گونه اعتراضات مدنی را به رسمیت نمی شناسد و بدین جهت در سرکوب و تداوم نقض سیستماتیک  حقوق اساسی مردم ایران بویژه حقوق آن کسانیکه برای آزادی تشکل ها، حق تشکل یابی و آزادی بیان مبارزه می‌کنند بطور وحشيانه  و بدون رعایت هیچ گونه قوانینی که خود آنها را تصویب کرده اند عمل نمی‌کنند.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران خواستار آزادی تمام اعضای سندیکاهی کارگری- معلمان،  فعالین مدنی سیاسی و زنان بویژه این دو معلم هستیم که بخاطر مبارزه جهت استحقاق  حقوق صنفی خود زندانی شده اند میباشیم . این آموزگاران و کارگران راستین با استقامت  مقتدر و مسئول بر سر خواست های انسانی و صنفی و قانونی خویش ایستاده‌اند  و تا با برآورد شدن تام وتمام آن خیابان و جبهه  مبارزات  را رها نخواند کرد.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد-ایران

عبارتند از: سندیکای حمل و نقل، سندیکای فلز، سندیکای کارگران شهرداری ها، تشکیلات سراسری معلمان سوئد،  سازمان مرکزی ۱۴ اتحادیهای کارگری سوئد ال او

ژانویهٔ ۲۰۲۳

برگرفته از کانال انجمن صنفی معلمان فارس

*بیانیه کانون صنفی معلمان ایران(تهران) به مناسبت روز جهانی آموزش

مجمع عمومی سازمان ملل در سوم دسامبر ۲۰۱۸ ، روز ۲۴ ژانویه / چهارم بهمن را بعنوان روز جهانی آموزش اعلام کرد. از آن زمان یونسکو در همراهی با چندین نهاد آموزشی در سطح جهان از جمله  یونیسف و آموزش بین الملل (EI) این روز را گرامی داشته، مراسمی برگزار کرده و آموزش، بعنوان مهمترین عاملِ تغییر انسان و به دنبال آن همه حوزه‌های مربوط آن را گرامی می‌دارند. در همین راستا هر سال شعاری نیز تعیین می‌شود تا دولت‌ها، دیگر نهادهای ملی و بین المللی، خانواده‌ها، شهروندان، معلمان، دانش آموزان و … را در این روز به توجه بیشتر به آموزش و تاثیر آن فرابخواند.

شعار امسال روز جهانی آموزش «آموزش برای صلح” است. بر کسی پوشیده نیست که از سویی صلح در جهان پرآشوب کنونی از ضروری‌ترین نیازهای انسان است و از دیگر سو آموزش و یادگیری، بعنوان اخلاقی‌ترین و اثرگذارترین کنش‌های انسانی، می‌توانند در ایجاد و گسترش صلح پایدار کمک کننده باشند. از این رو در بیانیه‌ای که یونسکو در همین رابطه منتشر کرده تاکید می‌شود که: یک نظام آموزشی قوی و دارای منابع مناسب می‌تواند ابزاری موثر و درازمدت باشد که پیش از درگیری از صلح محافظت کند، در حین درگیری آن را ایجاد کند و پس از درگیری برای حفظ آن موثر باشد. آموزش می‌تواند پایه‌های پیشگیرانه‌ای را ایجاد کند که همه‌ی یادگیرندگان، حقوق اساسی و انسانیِ خویش برای آموزشی با کیفیت، در دسترس و عادلانه را تحقق بخشند و تا اندازه‌ی زیادی بروز درگیری‌ها و جنگ‌ها را مشکل سازند. در این زمینه آموزش رایگان، کیفی و دسترسی بر پایه عدالت، اموری اساسی هستند، بخصوص زمانی که بیش از ۲۵۰ میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان از آموزش دور می‌مانند و اکثر آنهایی نیز که به مدرسه می‌آیند مهارت‌های اولیه را کسب نمی‌کنند. علاوه بر این، تا سال ۲۰۳۰، به ۴۴ میلیون معلم برای دسترسی جهانی به آموزش عمومی در سطح  ابتدایی و متوسطه مورد نیاز است. این چالش‌ها با کمبود منابع کافی برای آموزش، بیشتر می‌شود؛ برای نمونه بیش از ۷۰ درصد کشورها کمتر از ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به آموزش اختصاص می‌دهند.

در ایران نیز عدم دسترسی به بسیاری از نیازهای اولیه و انسانی، از جمله آموزش رایگان و کیفی، جامعه را تحت تاثیر قرار داده‌ و حس تبعیض و ستم‌دیدگی را در میان افراد، جوامع، قومیت‌های نژادی و زبانی دامن زده و جامعه را در آستانه درگیری‌های خطرناک و تنش‌های فردی و اجتماعی آسیب‌زایی قرار داده‌ است.

پس از شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی که حاصل ناکارآمدی سیستم و نگاه تبعیض‌گسترِ نظام سیاسی به شهروندان است، مهمترین عامل خطرساز در زمینه صلح، رویکرد ایدئولوژیک حاکمیت بخصوص در نهاد آموزش و در کتاب‌های درسی است. در جامعه‌ای که از گروه‌های دینی، مذهبی، نژادی، قومیتی، زبانی و خرده فرهنگ‌های بسیار غنی تشکیل شده است، تاکید افراطی بر یک گرایش خاص مذهبی و بازتاب گسترده و لجبازانه آموزه‌های آن در کتاب‌های درسی نه تنها باورمندان به آن را گریزان کرده، بلکه جامعه ایرانی با هزاران سال رواداری دینی، مذهبی، قومی، نژادی و … را در آستانه درگیری‌های خطرناکی قرار داده‌ است. متاسفانه حاکمیت سیاسی نه تنها به خطر افتادن صلح در سطوح منطقه‌ای و ملی را، که برآمده از این نگاه ایدئولوژیک است، جدی نمی‌گیرد بلکه با لجبازی در همین مسیر بر افزایش محتوای ایدئولوژیک تاکید می‌کند، در انتخاب مسئولان نخستین اولویت‌اش تبعیت از دیدگاه متصلب مسلط است و حتی برای برطرف کردن کمبود معلم به جذب گسترده طلبه‌ها و نیروهای جهادی روی آورده‌ است و …

کانون صنفی معلمان ایران(تهران) هشدار می‌دهد که رویکردها و روش‌های اعمال شده در سطح سیاسی، اجتماعی و از همه زیان‌بارتر آموزشی، پایه‌های صلح در سطح ملی و منطقه‌ای را به خطر انداخته و تاکید می‌کند برای داشتن جامعه و مردمی صلح‌جو نیازمند آموزشی با گرایش‌های پر رنگ انسانی، اخلاقی، عادلانه، در دسترس، رایگان و کیفی هستیم. داشتن چنین آموزشی سخت نیست اما نیاز به تغییرات اساسی نگاه در سطوح گوناگون حاکمیت دارد و خوشبختانه تجربه‌های موفق جهانی برای آن موجود است.

به امید روزی که هیچ کودکی، هیچ مدرسه‌ای و هیچ جامعه‌ای در معرض جنگ و درگیری، خشونت ساختاری و نابرابری نباشد و آموزش در ایران و جهان به کانال انسانی و اخلاقی و صلح جویانه خود بازگردد.

کانون صنفی معلمان ایران(تهران)     ۱۴۰۲/۱۱/۳

*آزادی موقت محمد شباهتی

محمد شباهتی فعال صنفی- دانشجویی دانشگاه تهران که در  روز ۱۹ دی ماه ۱۴۰۲ برای اجرای حکم پنج ساله‌ی بازداشت شده بود، با پذیرش درخواست واخواهی وی به قید وثیقه‌ی ۹۰۰میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

*جان باختن 29 کارگر در استان اردبیل براثرحوادث کاری طی 9 ماهه امسال – افزایش 34 درصدی نسبت به کل سال گذشته

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی استان اردبیل، کل فوتی‌های ناشی از حوادث کار سال گذشته استان اردبیل 18 نفر مرد و یک نفر زن بودند این درحالی است که در 9 ماهه نخست سال جاری (1402) 29 نفر(همگی مرد)ک بر اثر حوادث ناشی از کار در این استان فوت کردند.

بنا بهمین گزارش،406 نفر شامل 394 نفر مرد و 12 نفر زن به دلیل آسیب‌های ناشی از حوادث کار در  ماهه امسال به مراکز پزشکی قانونی استان اردبیل مراجعه کردند که با توجه به آمار اعلامی در مدت مشابه سال گذشته با 420 نفر شامل 404 نفر مرد و 16 نفر زن کاهش داشته است.

*جان باختن یک کارگر جوان در ارومیه‌ بر اثر سقوط از ارتفاع

روز سه شنبه 3 بهمن،یک کارگر 22 ساله بنام مهران شیران اصالتا حین کاردر شهرک زیباشهر ارومیه بر اثر سقـوط از ساختمان جان خود را از دست داد.

*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران اینبار مصدومیت تعدادی از کارگران شهرک صنعتی کاوه ساوه

صبح روز سه شنبه 3 بهمن، براثرتصادف اتوبوس حامل کارگران یک کارخانه واقع در شهر صنعتی کاوه ساوهبا یک دستگاه تریلی موجب تعدادی از کارگران مصدوم شدند.

akhbarkargari2468@gmail.com

About admin

Check Also

اخبار و گزارش های کارگری 28 تیر ماه 1403

اخباروگزارش های کارگری 28 تیرماه 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *